NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

INSTAGRAM

Instagram has returned invalid data.
Orzech włoski – królewski i boski
30 Marzec, 2018 / • Kategorie: 0

Orzech włoski to jedno z najpopularniejszych drzew na świecie. Na bazie krążących legend został uznany za roślinę królewską – dieta króla Salomona bazowała głównie na orzechach tego drzewa. Tak naprawdę jednak najciekawsza historia dotyczy polskiego nazewnictwa. Znany na całym świecie „walnut” w naszym kraju występuje jako orzech włoski, mimo że wcale nie wywodzi się z Włoch. Te wartościowe przekąski dotarły do naszego kraju z południowych partii Karpat, leżących na obszarze Rumunii. Historyczna kraina, ciągnąca się od łańcucha górskiego aż po dolną część Dunaju, nosiła nazwę Wołoszczyzna – stąd nazwa zna – nego nam powszechnie orzecha włoskiego.

Długowieczne drzewo

Sadownicy cenią to drzewo za wyjątkową długowieczność. Orzech włoski potrafi dożyć nawet 500 lat. W zależ – ności od sposobu uprawy swoje pierwsze owoce rodzi po 4-5 lub 8-10 latach i potrafi cieszyć nimi przez kolejne 100 lat. Królewskie drzewo słynie również z olbrzymiej, dostojnej korony, która poprzez rozłożyste i dające duży cień gałęzie całkowicie zawłaszcza sobie powierzchnię, na której rośnie drzewo. Najwyższej jakości orzechy wło – skie to chrupiące, nieco wytrawne w smaku, dorodne i całe połówki. Plantacja drzew orzechowych robi niesamowite wrażenie na zwiedzających ją pierwszy raz. Zadziwia zarówno rozległość pól, jak i dorodność pojedynczych drzew czy ich owoców. Wszystko oczywiście zawdzięczam wiedzy i doświadczeniu moich współpracowników, którzy z wielką troską dbają o odpowiednie przycięcie drzew czy ich co – dzienną pielęgnację. Jest to bardzo ważne, ponieważ orzechy w naturalnych warunkach lubią mieć dużo przestrzeni – powiedział nam chilijski plantator, Javier Martinez.

Mózg operacji

Orzechom włoskim, ze względu na ich kształt, do złudzenia przypominający ludzki mózg, od wieków przypisuje się niezwykłe działanie. Rzeczywiście są to jedne z najbardziej wartościowych orzechów. Zawierają bardzo dużo witamin i minerałów, które wpływają pozytywnie na cały ludzki organizm. Są między innymi cennym źródłem potasu, który wzmacnia układ nerwowy i mięśnie, a także witaminy B6 – odpowiadającej między innymi za produkcję krwinek czerwonych. Orzechy włoskie są też jednymi z najbardziej lubianych przekąsek. Często dodawane są do ciast, deserów i wytrawnych dań mięsnych.

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *