NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

INSTAGRAM

Instagram has returned invalid data.
Buty na fitness – jak dobrać odpowiednie?
22 Czerwiec, 2017 / • Kategorie: 0

Odpowiednie obuwie jest podstawą każdego treningu. Nie inaczej jest w przypadku fitness. Chociaż z ćwiczenia wydaje się mało kontuzjogenne, to nieodpowiednio dobrane buty mogą być przyczyną dużego dyskomfortu, a nawet urazów. Uwierzcie mi na słowo – trening w tenisówkach lub trampkach może okazać się nie najlepszym w skutkach pomysłem.

Przy zakupie obuwia do fitness należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • Podeszwa nie powinna być zbyt miękka ani giętka. Jest to szczególnie istotne, jeśli wykonujemy ćwiczenia z obciążeniem (kettlebells, sztangi, hantelki). Twardsza podeszwa zapewnia stabilność stopy, w której zachowaniu pomaga także obuwie sznurowane. Dlatego polecam wybierać właśnie takie modele.
  • Z całą pewnością buty powinny być wykonane z naturalnych materiałów i być przewiewne, co zapewni odpowiednią wentylację i ograniczy pocenie się stóp. Lekkość obuwia będzie dodatkowym atutem.
  • Większość treningów fitness odbywa się najczęściej na salach, gdzie podłoga jest śliska i istnieje ryzyko poślizgnięcia. Podeszwa butów powinna cechować się więc dużą przyczepnością.
  • Coraz więcej producentów zaopatruje obuwie w poduszkę żelową lub powietrzną, co zapewnia odpowiednią amortyzację. Jest to szczególnie istotne jeśli ćwiczymy na twardym podłożu i sprawdza się u osób o większej masie ciała.
  • W celu ochrony stawu skokowego dobrze jest wybrać but, którego tył znajduje się na wysokości kostki.
  • Wygląd – oczywiście aspekt wizualny nie wpływa na jakość obuwia ani samego treningu, jeśli jednak ćwiczymy w butach, które nam się podobają, poprawia się samopoczucie i tym samym motywacja do treningu. Potwierdzone info.
  • Ceny tego typu butów bywają różne. Nie warto jednak przesadnie oszczędzać. Jednorazowy zakup droższego modelu najczęściej przekłada się na znacznie dłuższe korzystanie z niego. Poza tym – unikamy całego szeregu kontuzji, których leczenie jest często ogromnym kosztem.
  • Producenci często reklamują swój produkt jako poprawiający pracę poszczególnych partii mięśniowych. Umówmy się – niekoniecznie ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, a cena takich modeli jest często znacznie wyższa, dlatego nie dajmy się zwariować i weryfikujmy (na przykład szukając opinii posiadaczy takich butów) na ile wzrasta efektywność treningu wykonanego w takich „odpicowanych” modelach.

Obuwie spełniające wspomniane kryteria będzie odpowiednie także do ćwiczeń w domu czy na siłowni, dlatego też dobrze przemyśleć taki zakup, pamiętając o tym, czym powinniśmy się kierować przy jego wyborze.  

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *