Nie czekaj z formą na lato
15 Listopad, 2017 / • Kategorie: 0

Wiele osób traktuje zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną jako gwałtowne zrywy, mające na celu zrobić jedynie porządek na okres wakacji, podczas gdy zdrowe nawyki żywieniowe i rekreacja ruchowa powinny towarzyszyć nam przez całe życie. Mówi się, że dusza jest nieśmiertelna, więc zadbajmy o nasze ciała. Coś w tym jest.

Zastanówmy się ile to razy bardziej przejmujemy się tym czy nasze auto ma wykonany przegląd, wymienione oleje i filtry, a nie przejmujemy się naszym ciałem, które w przeciwieństwie do auta nie jest rzeczą nabytą, jak również nie zakupimy do niego części zastępczych. Wyobraźmy sobie jakby to było, gdybyśmy nasze auta potraktowali tak samo jak ciało: przegląd i prace konserwacyjne wykonywali jedynie 2 miesiące w roku, przed nadejściem lata?

Hipokrates mówił, że zdrowie człowieka jest jego najważniejszą wartością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć własne choroby. A pomyśleć, że wystarczy tak niewiele, ale mądrze. Dobrze zbilansowana, niskoprzetworzona dieta oraz odpowiednia ilość aktywności fizycznej, choćby było to jedynie 3 razy w tygodniu po 45 minut – to już wystarczy.

Nie ulega wątpliwości, że na co dzień poruszamy się bardzo mało, a często przez wiele godzin tkwimy unieruchomieni, skazani na pracę przy biurku czy fotel samochodu. Narzekamy potem na dolegliwości bólowe, których używamy jako wymówek, mających usprawiedliwić nas przed brakiem uprawiania aktywności fizycznej. Nie możemy ćwiczyć, bo bolą nas kolana, plecy, barki.

Pamiętajmy, że nie od razu Kraków zbudowano. Odpowiedni masaż w gabinecie fizjoterapeuty oraz przygotowanie motoryczne obejmujące wzrost mobilizacji to podstawa. Niech to wejdzie nam w krew, codziennie rano, po wstaniu z łóżka, przeznaczamy 10 minut na gimnastykę. Natomiast 3 razy w tygodniu trening wzmacniający przez 45 minut. To tak dużo? Dla dobrego samopoczucia? Dla zdrowia i formy na lata? Oczywiście, że nie! Nie czekaj z formą na lato. Bądź w niej przez cały rok. Niech lato przyjdzie samo, niech przeminie, a forma pozostanie.

Jakub Mauricz

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *