Marcin Olszewski

Od czego zaczęła się Twoja przygoda ze sportem? Jak wyglądały Twoje początki? Było ciężko?

Moja przygoda ze sportem rozpoczęła się w wieku siedmiu lat, gdy rodzice zapisali mnie na karate. W międzyczasie jak większość chłopaków przechodziłem fascynacje piłką nożną. W wieku piętnastu lat nastąpił pierwszy kontakt ze sportem siłowym. W domu mieliśmy osobno wygospodarowane pomieszczenie, gdzie był worek bokserski, stojak do przysiadów oraz ławeczka do wyciskania gdzie trenował mój ojciec i to tam rozpoczynałem pierwsze treningi. W szkole średniej do treningów siłowych doszły treningi brazylijskiego jiu-jitsu pod okiem Tomka Cholewickiego, Michała Ksepko, a później Piotra Bagińskiego. Czy było ciężko? Raczej nie, już jako dziecko byłem osobą aktywną i porostu lubiłem się zmęczyć.

Dlaczego postawiłeś właśnie na ten sport?

Myślę, że w głównej mierze było to spowodowane wzorcem z jakim miałem do czynienia. Ojciec był osobą bardzo aktywną boksował, trenował siłowo, biegał. Podpatrując go również interesowałem się sportami walki i sportami siłowymi. Na brazylijskie jiu-jitsu trafiłem przypadkowo za namową kolegów, spodobało mi się i tak zacząłem trenować regularnie. Jeżeli chodzi o trening siłowy to pierwsze kroki stawiałem właśnie pod okiem ojca i tak zostałem w tym do dzisiaj.

Jak często ćwiczysz?

Obecnie obowiązki już nie pozwalają na tak częste trenowanie jak kiedyś. Aktualnie sporty walki trenuję czysto rekreacyjnie i jest to tylko jedna jednostka w tygodniu, oprócz tego 4 treningi siłowe.

Mógłbyś opisać swój trening? Ile czasu dziennie na niego poświęcasz?

W zależności od tego, na co ukierunkowana jest dana jednostka treningowa, różnią się one pomiędzy sobą. Przykładowo ostatni wyglądał tak:

Siady na bok poniżej linii kolan ze sztangą na plecach 12×2@110kg + czarne i czerwone gumy 60’ przerwy pomiędzy seriami (powtórzenia wykonywane jak najszybciej)

Kompleks z wykorzystaniem 2 Kettlebell

2×32 kg

6x Renegade Row

6x Swing

6x Clean

6x Push Press

6x Squat

 4 rundy 1,5′ przerwy

GHR 4×10

Rozjazd ze sztangą 4×10

Jakich przedmiotów/gadżetów nie może zabraknąć podczas Twojego treningu?

Na treningu głownie używam sztangi, dzwonków kettlebell oraz hantli, wiec tego raczej nie może zabraknąć. Jeżeli chodzi o gadżety to są to gumy treningowe mini band i power band, z których bardzo często korzystam, dodatkowo magnezja do rąk.

Marcin Olszewski3

Ćwiczysz sam? Czy uczysz też innych? Co wtedy czujesz?

Z zawodu jestem trenerem oraz szkoleniowcem firmy Mauricz Training Center, więc zdecydowanie większą cześć dnia spędzam trenując lub szkoląc innych.  Jeżeli widzę, że moi podopieczni są silniejszą i sprawniejszą wersją siebie oraz osiągają wyznaczone przez siebie cele sportowe, to czuje przede wszystkim satysfakcje z dobrze wykonywanej pracy. Jeżeli chodzi o prace szkoleniowca, to bardzo miło jest widzieć jak osoby, z którymi dziele się wiedzą sami zaczynają prace jako trenerzy i się w tym odnajdują.

Co daje Ci sport?

Sport to moja pasja i osobiście nie wyobrażam sobie życia bez treningu. Sport to dla mnie sposób na życie, na radzenie sobie z problemami i rozładowanie negatywnych emocji, dbanie o sprawność  fizyczną to jedna z rzeczy z których na pewno nigdy nie zrezygnuje. Sport daje mi również poczucie pewności siebie oraz świadomość, że tylko ciężką pracą można coś osiągnąć. Tutaj sytuacja jest  prosta, czy to w sportach walki, sportach siłowych, czy w ogóle w każdym innym sporcie chcąc się rozwijać i zdobywać kolejne umiejętności trzeba ciężko pracować, czy to zdobywając kolejne  pasy na macie, czy podnosząc coraz większe ciężary, biegając coraz szybciej osiągasz coś czego nie możesz zdobyć od tak, kupić za żadne pieniądze. Trzeba być odpowiednio zdyscyplinowanym i mieć w  sobie sporo samozaparcia, bo to zostanie szybko zweryfikowane. Myślę więc, że sport daje mi bardzo dużo.

Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?

Jeżeli chodzi o osiągnięcia sportowe to w Brazylijskim Jiu-Jitsu było Mistrzostwo Polski No Gi oraz kwalifikacja na World Professional Jiu-jitsu w Abu Dhabi. Jednak były to osiągnięcia w kategoriach średnio zaawansowanych, więc w tej kategorii jest ode mnie dużo więcej lepszych i bardziej utalentowanych chłopaków.

Najtrudniejsze wyzwanie związane ze sportem to…

Myślę, że ciągłe trenowanie mimo kontuzji, które w przeszłości dość często mi doskwierały. Teraz na szczęście już praktycznie nie ma po nich większego śladu i można robić swoje .

Co w sporcie daje Ci największa satysfakcję? Co największa frajdę?

Największa satysfakcje sprawia mi osiągnięty przeze mnie wcześniej wyznaczony cel. Jeżeli założę sobie, że chcę przełamać jakąś barierę, coś poprawić i robić coś lepiej i później to robię, jest to niewątpliwe dla mnie duża satysfakcja i spełnienie. Mogę odhaczyć to na liście i wyznaczać sobie kolejny cel. Co sprawia mi największą frajdę? Myślę, że bardzo dobry trening. Są takie dni kiedy wszystko idzie jak krew z nosa, a są takie kiedy  wszystko lata, jest  lekkie piórko i czujesz, że możesz dużo więcej. Szkoda tylko, że takich dni jest zdecydowanie mniej… 🙂

Największa zaleta uprawiania sportu to….

Największą zaletą uprawiania sportu jest bezpośrednie przełożenie na jakość życia. Mocniejsze ciało, mocniejsza głowa = lepsza jakość życia.

Co Cię mobilizuje?

Myślę, że nie potrzebuję mobilizacji do tego, żeby dbać o siebie i być w formie, raczej postrzegam to jako swego rodzaju obowiązek, aczkolwiek bardzo przyjemny. Osobiście uważam, że każdy powinien dbać  siebie. Czy trzeba się mobilizować, żeby rano umyć zęby? To samo dotyczy treningu.

Skąd czerpiesz energię?

Z dobrej jakości  jedzenia i odpowiedniej ilości snu. Jeżeli brakuje mi snu to jestem nie do życia.

Jak dbasz o formę poza sezonem?

Nie ma u mnie czegoś takiego. Trenuję przez cały rok, dbając po prostu o regenerację i planując fazy cięższe i lżejsze. Nawet będąc na wakacjach staram się lekko poruszać.

Czy sport to Twój sposób na życie?

 Jak najbardziej tak, jednak nie zawodniczy, a raczej przekazywanie wiedzy innym.

Jakie są Twoje plany sportowe na najbliższy czas?

Głównie są to plany związane z dalszym rozwojem jako trener, szkoleniowiec i swoimi podopiecznymi, aczkolwiek mam tez kilka założeń, które chciałbym zrealizować w treningu siłowym.

Czy interesujesz się innymi dyscyplinami sportu, poza Twoją? Jakimi?

Tak, w zasadzie to wieloma. Bardzo lubię sporty walki, piłkę nożną, koszykówkę, lekkoatletykę czy też skoki narciarskie.

Co poradziłbyś osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i mówią „To nie dla mnie! Nie dam rady!”?

Poradziłbym im po prostu, żeby spróbowali. Bo niby skąd mają wiedzieć czy to nie dla nich, skoro nawet nie spróbowali? Może okaże się, że to najlepsze, co mogli zrobić. Ważne, żeby trafili tylko w otoczenie, które ich nie zrazi, a raczej zarazi odpowiednim nastawieniem i zdroworozsądkowym podejściem do treningu.

© 2019 Bakalland S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.